בינה עסקית מודרנית הוא עידן חדש של BI וניתוח נתונים. אבל מה השוני מהתהליכים הכרנו עד היום ? מה הופך אותו ל”מודרני “? נתחיל בסקירה של המודולים  הקודמים בעולם ה-BI. הדור הראשון של BI היה מבוסס  שרת, כאשר הדיווח התבסס בעיקר על ​​ניתוח בסיסי עם לוחות מחוונים מוגבלים. אנשי ה-IT, היו היחידים שאמונים על יישום הדיווח בהתאם לדרישות העסקיות, מה שגרם לתהליך עבודה ארוך, מייגע ומוגבל מבחינת חשיפת המידע ללקוח . ואז הגיע הדור השני, שהיה מבוסס על גישה מלאה מ-ממשק מותאם. גישה זו התהדרה בכך שיש בה שירות עצמי למשתמש ומרכזי מידע שכל אחד יכול להשתמש בהם. בהתחלה, זה נראה נהדר, עד שבעיות קריטיות הופיעו, כגון בעיות תקשורת ואבטחת מידע שהגבילו את אנשי ה-IT

ה- BI המודרני הוא הדור הבא, המשלב את הטוב משני הדורות הקודמים. לאחר שלמדו טעויות, התעשייה הבינה כי הן שירות עצמי ומשילות חשובים. מה שהופך את ה- BI המודרני  לכזה, הוא היכולת לפתור את הדרישות של משתמשים עסקיים, אשר דורשים יותר שירות ייעודי עבורם, כגון, גילוי נתונים אוטומטי וניטור KPI , שהם מעבר לצרכים הבסיסיים של לוחות המחוונים ודוחות. ובו בזמן, לפתור את הדרישות של צוותי ה- IT ו- BI, הזקוקים לשליטה מלאה כדי לשמור על גרסה אחת מאומתת של המידע, גישה מאובטחת לנתונים, וניתוחים רבי עוצמה.

כדי לנצל את היתרונות של מודל ה- BI המודרני, ארגונים צריכים ליישם זרימת עבודה נכונה וכתוצאה מכך, יוכלו אנשי ה- IT וגם הלקוחות העסקים לשפר פלאים את הביצועים שלהם, כל אחד בתחומו ובהתאם לתפקידו. ההצלחה מתרחשת כאשר כל הצדדים משתפים פעולה ומשתפים את הידע שלהם בסביבה מתאימה. עבודה נכונה בעולם המודרני מורכבת מארבעה רכיבים.

  1. גישה מאובטחת לנתונים

הצעד הראשון כדי להבטיח את ההצלחה של תהליך העבודה המודרני צריך להתבצע על ידי אנשי ה- IT, בכך שהם יגדירו הרשאות ראשוניות עבור גישה לנתונים, הן ברמת אפשרות גישה כללית לנתונים והן ברמת סוג הגישה- read only וכדו’ . כלומר צוותים שונים בארגון הלקוח, יוכלו לגשת למידע, כל אחד ברמה המתאימה לו בלבד. התהליך המקביל למתן ההרשאות, הוא הוא בניית סביבה מובנית ומאובטחת בה ניגשים לנתונים. כאשר ה- IT מגדיר את השלב הראשוני באופן נכון, המשתמשים העסקיים יכולים ליהנות מגישה לגרסה אחת ומאומתת של המידע.

  1. שירות עצמי בניתוח הנתונים

הפלטפורמה צריכה להיות קלה לשימוש, כך שמשתמשים עסקיים מכל רמות המיומנות יוכלו בקלות להשתמש בפלטפורמה המיועדת לניתוח הנתונים. פתרון ה- BI המודרני צריך לאפשר לכל סוגי המשתמשים, הבקיאים במידע המוצג  להם, לנתח את המידע שלהם ולמצוא את התובנות הרלוונטיות אליהם,  בתוך הפלטפורמה הייעודית , ללא צורך לחזור ל- Excel או לכלים אחרים שבהם השתמשו בעבר. פתרון חדשני כמו Tableau, יאפשר למשתמשים למצוא תובנות אוטומטיות באמצעות אינטראקציות קצרות ופשוטות בלבד., ללא קשר לרקע שלהם או רמת המומחיות בפלטפורמה. קלות השימוש משחקת תפקיד מפתח באימוץ זרימת העבודה המודרנית של BI ברחבי הארגון.

  1. שיתוף מידע

רכיב משמעותי שמבדיל את מודל זה מקודמיו, הוא הגדלת היכולת המאפשרת למשתמשים לשתף תובנות עם עמיתים המגדילות את הידע הקולקטיבי. המודל המודרני מאפשר למשתמשים לשתף פעולה זה עם זה בתוך הפלטפורמה ומחוץ לה, בשילוב  דיון בממצאים שלהם ושיתוף  תובנות תוך עבודה בסביבה בטוחה ומאוחדת. יכולת השיתוף היא הצעד הראשון לקראת הפיכתו של הארגון לחברתי, המהווה רמה חדשה של קישוריות בתוך החברה עבר שיתוף פעולה של מידע, ניתוחו ורעיונות בעולם הבינה העסקית

  1. גמישות

יכולת הגמישות היא אתגר גדול עבור מערכות ה- BIהמיועדות לשירות עצמי ל הלקוח. פלטפורמת ה- BI צריכה להיות רלוונטית וקלה לשימוש הן לאנליסטים מנוסים והן למשתמשים עסקיים. הגמישות תבוא לידי ביטוי בכך שתאפשר מצד אחד, יכולות בסיסיות  כגון,  יצירת גרפים פשוטים ודו”חות אגרגטיביים, ומצד שני, יכולות ניתוח מורכבות כגון, ניתוחים סטטיסטים וכדו’.

פתרון BI מנוהל מעניק למשתמשים את החופש לחקור נתונים ולפעול על פי התובנות שהם יכולים להסיק תוך מתן תמיכת יחידת ה- IT האחראי על ניהול המערכת והנתונים. דבר זה יאפשר לארגון לנצל את היתרון של הנכס היקר ביותר שלה: הנתונים שלה. לארגון המונע מתובנות עסקיות באופן רציף יש יתרון תחרותי חזק. כיום שירות עצמי הוא חובה, אך נדרש לוודא שהוא אכן נשלט וגמיש על מנת שיהיה מערכת BI  מודרנית ומוצלחת.

בשביל לקרוא עוד על שיטות העבודה של PROcess באפיון ויישום מערכות BI לחצו כאן

Leave a Reply